Bakan Çavuşoğlu Gine Bissau'da Türkiye Maarif Vakfına Dikkat Çekti

11.09.2020

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Gine Bissau’da gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye Maarif Vakfı ile Gine Bissau Milli Eğitim, Yükseköğretim, Gençlik, Kültür ve Spor Bakanlığı arasında “Eğitim Kurumlarının İdaresi, Organizasyonu ve İşleyişine İlişkin Sözleşme” imzalandı.

Bakanı Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Gine Bissau’da mevkidaşı Suzi Carla Barbosa’yla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ziyarette, mevcut potansiyeli gördüklerini söyleyen Çavuşoğlu, “İş adamlarımızı buraya yatırım yapmaları için teşvik etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye Maarif Vakfı ile Gine Bissau yetkilileri arasında imzalanan anlaşmayı da memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Türkiye Maarif Vakfı Gine Bissau’da yeni okullar açacak. Vakfın halihazırda 43 farklı ülkede 333 okulu var ve bunların 23’ü Afrika kıtasında.” ifadelerini kullandı.

“İmzalanan anlaşmalar, iş birliğimizi geliştirmemize katkı sağlayacak”

Türkiye ile Gine Bissau arasında Türkiye Maarif Vakfının imzaladığı anlaşmanın yanı sıra bugün çok önemli anlaşmalara imza atıldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bu anlaşmalar, ikili iş birliğinin yasal temelini ve bağlarımızı güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda birçok farklı alanda ikili iş birliğimizi daha da geliştirmemize yardımcı olacak.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, konuşmasının sonunda, kendisine ve Türk heyetine gösterilen sıcak misafirperverlikten ötürü mevkidaşı Barbosa’ya teşekkür etti.

BENZER HABERLER

Video Title