Pakistan Maarif Okulları’nda Online Eğitimin İkinci Dönemi Başladı

19.06.2020

Pakistan’da Türkiye Maarif Vakfına bağlı Pak-Turk Maarif Okullarında, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle sanal ortamda yürütülen eğitim ve öğretimin ikinci dönemi, Pakistan Federal Eğitim Bakanı Şefkat Mahmud’un görüntülü katılımıyla resmen başladı.

Uzaktan eğitim ve öğretimin ikinci döneminin online ortamda yapılan açılışına Mahmud’un yanı sıra Türkiye'nin Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün ile Pencap Eyalet Eğitim Bakanı Murad Raas katıldı.

Açılışta konuşan Mahmud, Türkiye Maarif Vakfına Pakistanlı öğrencilere verdiği kaliteli eğitimden dolayı teşekkür ederek, “Pakistan, eğitimin yanında her sektörde destek gördüğü için Türkiye’ye müteşekkirdir. Maarif Vakfına kaliteli eğitime ara vermeden sanal ortamda devam ettiği için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Denemeç de konuşmasında Maarif Vakfının bütçesinin önemli bir kısmını Pakistan’daki okullar için harcadığını vurgulayarak, “Pakistan bizim için her zaman önemli bir ülkedir. Kardeş ülkemiz Pakistan’a hizmet etmek için her zaman kapımız açıktır.” dedi.

13 Binin Üzerinde Öğrenci Eğitimine Devam Etti

Akgün de konuşmasında, “Okullarımızda sürdürülebilir bir eğitim sistemini inşa edebilmemiz için kendimizi COVID-19’un ortaya çıkardığı yeni dönemin gerekliliklerine adapte etmemiz gerekiyordu. Bu sebeple tüm dünyada sanal ortamda eğitimlere kısa sürede başladık ve eğitimleri 43 ülkede başarıyla yürütüyoruz.” diye konuştu.

Sanal ortamda eğitime ilişkin bilgi veren ülke temsilciliği yetkilileri de çalışanların ve öğrencilerin sağlığını korumak için geçilen uzaktan eğitim sistemiyle 13 binden fazla öğrenciye ulaştıklarını belirtiler.

Uzaktan eğitim sisteminde Türkiye Maarif Vakfının dünyadaki tüm okullarında kullandığı Blackboard Open LMS sistemini kullandıklarını belirten yetkililer, tüm kampüslerde toplam haftalık 2 bin 800 canlı ders yaptıklarını ve 118 kayıt dersi sistem üzerinden paylaştıklarına dikkat çektiler.

Dünya genelinde 40’tan fazla ülkede 300’ün üzerinde okulun bağlı olduğu Türkiye Maarif Vakfının Pakistan’ın 10 farklı şehrinde 27 okulu bulunuyor.

DİĞER HABERLER

Video Title