Pakistan Maarif Okullarında Yüz Yüze Eğitim “Yeni Normal" İle Tekrar Başladı

16.09.2020

Pakistan’da 10 farklı şehirde 27 kampüste bulunan Türkiye Maarif Vakfına bağlı okullar, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını dikkate alınarak yüz yüze eğitime “yeni normal” ile tekrar başladı.

Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Temsilcisi yaptığı açıklamada, Pakistan genelinde üniversite ve SSC-HSSC ve O/Level-I GCSE programı uygulanan liselerde, 15 Eylül’den itibaren çeşitli önleyici tedbirlerle yüz yüze eğitime başlanacağının geçen hafta resmen duyurulduğunu hatırlatarak, bu kapsamda lise seviyesindeki okulların açılışının Pakistan genelindeki tüm okullarda bugün gerçekleştirildiğini söyledi.

Ülke Temsilcisi, “Kararlar kapsamında Federal Eğitim Bakanlığı ve eyalet bakanlıkları tarafından, okullarda alınacak koruyucu sağlık önlemleri dışında açıklanan ve yüz yüze eğitimin kapsamını belirleyen yönetmelik ve genelgeye ek tüm bakanlıkların yaklaşımına uygun bir yöntem benimseyerek Maarif standartlarını da ortaya koyacak şekilde ülke çapındaki tüm okullarımızı eş zamanlı eğitime hazır hale getirdik.” dedi.

Pak-Türk Maarif Uluslararası Okullarının bugünden itibaren seyreltilmiş ders dağılımı ve hibrit eğitim modeliyle eğitime başlayacağını kaydeden Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Temsilcisi, öğretim kademelerinin her birinde farklılaştırılmış ve yeniden düzenlenmiş bir eğitim planlamasını takip edeceklerin aktardı ve 22 Eylül’de ortaokul, 30 Eylül’de ise ilkokul-okul öncesi kademelerinin çeşitli önleyici tedbirlerle açılmasının planlandığını söyledi.

“Sınıflarımız yeni normalin getirdiği kurallar çerçevesinde daha fazla şubeye bölünerek sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılmıştır.” ifadesini kullanan ülke temsilcisi, her bir grubun 3 gün okula devam edeceğini, çeşitli kademelerde ise farklı günlerde eğitim ve öğretiminin süreceğini ve toplamda 6 gün ders yapılacağını kaydetti. Ayrıca, eğitimin salgından etkilenmeden sürekliliğinin sağlanması ve salgının yeniden yayılmaması için sıkı tedbirler uygulandığını, sınıflarda “yeni normal”in getirdiği kurallar çerçevesinde eğitimi yüz yüze devam ettireceklerini aktardı.

Okulların girişlerinde mutlaka ateş ölçümünün yapılacağını belirten Pakistan Temsilcisi; öğrenci, veli ve çalışanların da maskesiz kampüse alınmayacağını söyledi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Kampüs girişlerine maskesi olmayan misafirlere verilmek üzere maske temin edilmektedir. Kampüs içerisinde görünür yerlere COVID-19 tedbirleri hususunda gerekli bilgilendirme afişleri asılmış ve gerekli sosyal mesafe düzenlemeleri yapılmıştır. Kampüs içerisinde atık maskeler için ayrı bir kapalı çöp kutusu oluşturulmuştur. Personel ve öğrenciler belli aralıklarla rastgele teste tabi tutulacaktır.

DİĞER HABERLER

Video Title