Türkiye Maarif Vakfı 2023'te Pakistan'da 17 bin Öğrenciye Ulaşmayı Hedefliyor

13.01.2021

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Osman Nuri Kabaktepe ve Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, Pak-Türk Maarif Okullarını ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

İslamabad ve Rawalpindi kampüslerini ziyaret eden Kabaktepe, TMV'nin Pakistan'daki faaliyetleri, farklı ülkelerdeki çalışmaları ve gelecek yıllardaki hedeflerine dair gazetecilere açıklama yaptı.

Pakistan’da 10 farklı şehirde çalıştıklarını, 27 kampüs ve 12 binin üzerinde öğrencileri olduğunu belirten Kabaktepe “Pakistan içerisinde de büyük eğitim kurumlarından birisiyiz. Pakistan’daki okullarımız ayrıca TMV içerisindeki en büyük yapılardan birisi. 2023’te Pakistan’da 12 şehirde, 17 bin öğrenci ve 35 kampüs hedefimiz var.” dedi.

TMV olarak 67 ülkede faaliyet yürüttüklerini belirten Kabaktepe, “Bu 67 ülkenin 42'sinde okul çalışmamız var. Geri kalan diğer ülkelerde de yine eğitim merkezli farklı çalışmalarımız mevcut. Söz konusu 42 ülkede ise 330’un üzerinde okulu yönetiyoruz. Dünya genelinde 40 binin üzerinde öğrencimiz bulunuyor. Bu haliyle TMV 4 yıl içerisinde dünya genelinde eğitim faaliyetleri yürüten kurumsal bir yapıya ve Türkiye’nin eğitim köprüsüne dönüştü.” diye konuştu.

Kabaktepe, TMV'nin kuruluşundan bu yana devraldığı okulların yanı sıra 100'ün üzerinde okulu da sıfırdan açtığına dikkat çekerek “TMV olarak 2023’e geldiğimizde dünyadaki 100 ülkede eğitim faaliyetlerine başlamayı planlıyoruz. Bunlar fizibiliteleri yapılmış, üzerinde çalışılmış ve bu vesileyle ortaya konmuş hedefler.” ifadelerini kullandı.

“Hindistan, Endonezya ve Malezya'da olmak istiyoruz.”

2023’e kadar 33 yeni ülkede faaliyete geçmeleri gerektiğinin altını çizen Kabaktepe, “Bu ülkeleri biz rastgele seçmiyoruz. Bir planlamamız var. Bu anlamda 2023’e kadar Hindistan bizim olmak istediğimiz ve olmamız gereken ülkelerden bir tanesi. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) dolayısıyla bazı aksamalar elbette oldu. Ancak bunu hiç yaşamamış gibi çalışacağız. Endonezya, Malezya ve Hindistan'da 2023’e kadar olacağız.” dedi.

TMV’nin odağının çalışma alanı olarak eğitim ve bu eğitimin öznesinin de insan olduğunu vurgulayan Kabaktepe, “Eğitim odaklı insan özneli bir faaliyet planımız var. Bin yıllık Anadolu irfan geleneğinden hareketle oluşturulan eğitim birikimini tüm dünya ile paylaşarak eğitim merkezli insan odaklı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Hem kendi ülkesine hem dünyaya hem kainata ve tüm varlıklara faydalı olabilecek iyi insanın ortaya çıkmasına katkı sunmaya çalışıyoruz. Yani iyi bir matematikçi ama iyi bir insan. İyi bir doktor ama iyi bir insan. İyi bir futbolcu, sanatçı ama iyi bir insan. TMV, dünyadaki barış ortamına katkı sunacak iyi insanın ortaya çıkabilmesi için bir çaba sarf ediyor." diye konuştu.

“1000 yabancı öğrenciye Türkiye'de burs sağladık.”

Kabaktepe, TMV'nin sadece yurt dışında eğitim vermediğini, yabancı öğrencilere de Türkiye'de okumaları için burs sağladığını vurgulayarak “TMV kendi imkânlarıyla yurt dışından öğrencilerin burslu olarak Türkiye’de eğitim almasını da sağlıyor. Bu kapsamda 1000’e yakın öğrenci Türkiye’de üniversite eğitimlerini almaya başladı. TMV ayrıca ülkemizin dünyadaki yabancı öğrencilerin okumak için geldiği bir eğitim üssü haline gelmesine katkıda bulundu." değerlendirmesini yaptı.

DİĞER HABERLER

Video Title