Afganistan'da FETÖ okulu, Türkiye Maarif Vakfı'na devredildi

02.04.2019

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı okullarının yönetiminin Türkiye Maarif Vakfına devrine ilişkin Afganistan İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Eğitim Bakanlarınca imzalanan anlaşmaya istinaden, Celalabad kentindeki iki okul Afganistan Eğitim Bakanlığı yetkililerince Türkiye Maarif Vakfına başlatılan devir işlemleri tamamlandı.

Afganistan Eğitim Bakanlığı Müşaviri Necibullah Kamuran, okulun devir teslim töreninde, Afganistan ile Türkiye eğitim bakanlıkları arasında yapılan anlaşma gereği ve Bakanlar Kurulunun onayı sonucu Afganistan'daki FETÖ okullarının 7'sini Türkiye Maarif Vakfına devrettiklerini ve geri kalan okulları da devredeceklerini söyledi.

Anlaşmanın iki ülkenin yararına olduğunu ifade eden Kamuran, devralınan okulların kalitesinin artırıldığını ve yeni alınacakların da artırılacağını belirtti.

Türkiye Maarif Vakfı ülke direktörü Şakir Voyvot ise Celalabat Momin Erkek Lisesinin Türkiye Maarif Vakfına devredilmesiyle 7 okulun devir işlemi tamamlanmış olduğunu belirterek, okulların kendilerine devrinden sonra bölge halkı tarafından çok büyük bir teveccühle karşılandığını ifade etti. Voyvot, “Afganistan’ın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her bölgesinde Türkiye Maarif Vakfı olarak Afganistan eğitim sistemine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Afganistan İslam Cumhuriyeti yetkilileri ile sıkı bir iş birliği içerisindeyiz. Kalan okulların devrinin de en kısa süre içerisinde tamamlanmasını niyaz ediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından okulların yeni personeli dualar eşliğinde görevine başladı.

Anlaşma 2018'de imzalanmıştı

Bu kapsamda, Afganistan'ın Herat, Mezar-ı Şerif, Nangarhar ve Cüzcan vilayetlerindeki 7 okulun devri tamamlandı. İlerleyen günlerde Kabil ve Kandahar'da bulunan 5 okulun daha TMV'ye devredilmesi planlanıyor.

İki ülkenin eğitim bakanlarınca 26 Şubat 2018'de FETÖ okullarının devriyle ilgili anlaşma imzalanmıştı.

DİĞER HABERLER

Video Title