Arnavutluk’ta “Kosova Bağımsızlığının Yıl Dönümü” Etkinlikleri

17.02.2020

Arnavutluk’un başkent Tiran'da da Kosova’nın bağımsızlığının 12. yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. Tiran meydanındaki Tiran Belediye binası önünde bu vesileyle büyük bir Kosova bayrağı asıldı.

Arnavutluk’ta ilkokul, lise ve üniversite düzeyinde eğitim kurumları bulunan Türkiye Maarif Vakfı Arnavutluk Direktörlüğü tarafından da sanatsal etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Atakan Doğan, direktörlük yetkililerinin yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program sırasında ellerinde Arnavutluk, Türkiye ve Kosova bayrakları taşıyan “New York Basic Education” öğrencileri, Kosova'nın bağımsızlığı ile ilgili şarkı ve şiirler okuyarak, halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. Bu kapsamda, “New York Basic Education” öğrencilerinin Kosova ve Arnavutluk motifli resimleri de sergilendi.

Kosova, Sırbistan’dan ayrılarak 17 Şubat 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova’nın bağımsızlığı, Türkiye'nin yanı sıra birçok ülke tarafından da hemen tanınmıştı. Kosova bugün 116 ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınıyor.

DİĞER HABERLER

Video Title