Kabil’deki Afgan-Türk Maarif Okulları İlk Mezunlarını Verdi

07.09.2020

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Türkiye Maarif Vakfı Afgan-Türk Maarif Okulları Uluslararası Erkek Lisesi, FETÖ’den devralınmasının ardından ilk mezunlarını verdi.

Okulda düzenlenen mezuniyet törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Mehmet Kiraz, Afganistan Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Necibullah Kamran, Kabil İl Milli Eğitim Müdürü Ahmad Zamir Guvara, Türkiye Maarif Vakfı Afganistan yetkilileri, Kabil Yunus Emre Enstitüsü yetkilileri, öğrenci ve velileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Afgan-Türk Maarif Okulları Uluslararası Erkek Lisesi yetkilileri, son bir yılda fiziki alanda ve eğitim alanında yapılan yeniliklere ve yatırımlara değinerek, Afgan-Türk Okullarında eğitim alanında elde edilen çeşitli kazanımları örneklerle anlattı.

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün de gönderdiği görüntülü mesajda pandemi sürecinin getirdiği zorluklara rağmen Maarif Vakfının öğrencilerle olan bağını hiçbir zaman koparmadığını, eğitimin kullanılan modern yöntemlerle kesintisiz bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Törene canlı bağlantı yoluyla katılan Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Cahit Bağcı ise eğitimin insan hayatındaki önemine değinerek COVID-19 sürecinin herkesin hayatını etkilediğini ancak Türkiye Maarif Vakfının uzaktan eğitim yöntemiyle gençlerin eğitimine katkı sağladığını vurguladı.

Eğitim Ataşesi Kiraz, Milli Eğitim Müdürü Guvara, Maarif Vakfı Ülke Temsilciliği adına Ömer Hayran birer konuşma yaparak gençlere ve ailelerine hitap etti.

Mezun olan öğrenciler bayrağı son sınıf öğrencilerine devrederken, dönem birincisi Abdul Velid Mahmoodi kütüğe ismini çakarak kendisinin bu başarısında emeği geçenlere teşekkür etti.

Törenin sonunda mezun olan öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

BENZER HABERLER

Video Title