Kosova’da Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Maarif Vakfı İş Birliği Anlaşması

06.07.20222017’den bu yana Kosova’nın Priştine ve Prizren şehirlerinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Türkiye Maarif Vakfı ile YEE arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Türkiye’nin kamu diplomasisi alanında çalışmalarını sürdüren kurumlarının birlikte hareket etmesiyle; insan kaynağının verimli kullanılması, sahadaki çalışmaların daha kaliteli hale gelmesini ve faaliyetlerden daha hızlı sonuç alınması hedefleniyor.

Kosova’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri Koordinatörü Mehmet Ülker, konuyla ilgili değerlendirmesinde, bu iş birliği anlaşmasının her iki kurumun enerji ve imkanlarını daha sistematik biçimde birleştirme fırsatı sunduğunu söyledi.

Türkiye Maarif Vakfı Kosova Temsilcisi Oğuz Hamza Yılmaz da anlaşmanın önemine işaret ederek şunları kaydetti:

“2016’da evrensel bir eğitim markası olma iddiasıyla yola çıkan Türkiye Maarif Vakfı, bugün dünyanın birçok noktasında eğitim faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. Bu müstesna başarının Kosova ayağında bizlerle olan öğretmen ve öğrencilerimiz, imza altına alınan iş birliği anlaşmasıyla Yunus Emre Enstitüsünün sunduğu olanaklardan daha etkin bir şekilde faydalanma imkânı bulacak.”

İmza töreni sonrasında Kosovalı Türk ses sanatçısı Ebru Jılta, Türkçe ve Arnavutça şarkılardan oluşan gitar eşliğinde solo performans sergiledi.

DİĞER HABERLER

Video Title