Maarif Okullarında Bayram Coşkusu

24.04.2018

Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan Maarif Okullarında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.
 
Tunus Maarif Okullarında Türkiye Maarif Vakfı Ülke Direktörü makamını bir öğrenciye devretti. Çeşitli gösteriler sergilendi, şiirler okundu, resim ve kompozisyon yarışması ile oyun ve etkinlikler düzenlendi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreninde verildi.

Moritanya Maarif Okullarında törene T.C. Nuakşot Büyükelçiliği temsilcileri, veliler ve öğrenciler katıldı. Şiirler okuyan öğrenciler ‘Yağ Satarım Bal Satarım’ oynadı ve çuval yarışında mücadele ederek eğlendiler. 

Gürcistan’da bulunan Tiflis Maarif Okulları öğrencileri Büyükelçilik bahçesinde düzenlenen törene katılarak şarkılar söylediler. Tiflis Maarif Okullarında düzenlenen törende ise çeşitli yarışmalar yapıldı. Kıyasıya yarışan öğrencilerin keyiflerine diyecek yoktu.

Somali Maarif Okullarında veli ve öğrencilerin katılımıyla kapsamlı bir tören düzenlendi. Öğrenciler bugüne özel uçurtmalar uçurdular, okul bahçesinde çeşitli gösteriler sergilediler, oyunlar oynadılar ve düzenlenen yarışmalara katıldılar.

Nijer Maarif Okullarında öğrenciler kültür etkileşimini ifade eden iki ülke bayraklarıyla hazırladıkları oyunları sergilediler, şiirler okudular.

Senegal’de üç farklı şehirde bulunan Maarif Okullarında da törenler düzenlendi. Senegal geleneksel kıyafetlerinin kullanıldığı törenlerde Valilik Makamı bir öğrencimize bırakıldı. İlk kez böyle bir uygulama gören Senegalliler çok beğendiklerini belirterek uygulamayı örnek alacaklarını söylediler.

Kosova Maarif Okullarında şenlik havasında yapılan kutlamalarda öğrenciler şadırvandan tüm dünyaya hazırladıkları balonlarla sevgi ve barış mesajı verdiler. Ardından Prizren kalesine çıkıp kendi hazırladıkları uçurtmalarla keyiflerince eğlendiler.

Cibuti Maarif Okulları öğrencileri T.C. Cibuti Büyükelçiliğinde düzenlenen törende öğrenciler aileleri ile birlikte oyunlar oynadılar, şarkılar söylediler. Öğrencilerin öğretmenleri ile birlikte hazırladıkları 'Dünyada Barış, Kardeşlik Olsun’ tablosu Büyükelçi Sadi Altınok'a takdim edildi.

Maarif Okullarında kutlanılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinde okullar bayrak, balon ve çeşitli materyallerle süslendi. Öğrenciler düzenlenen yarışmalarda doyasıya eğlendiler, çocuklarının eğlendiğini gören velilerin mutluluğu ve memnuniyeti de görülmeye değerdi.

DİĞER HABERLER

Video Title