Maarif Okullarında öğrenciler 23 Nisan Çocuk Bayramını evlerinde kutladı

23.04.2020

Maarif Okullarında öğrenciler 23 Nisan Çocuk Bayramını evlerinde kutladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyanın dört bir yanında bulunan Türkiye Maarif Vakfı bünyesindeki okullarda çeşitli etkinliklerle kutlandı. Koronavirüs salgını nedeniyle Uzaktan Eğitim Sistemi üzerinden gerçekleştirilen etkinlikler, eğlenceli görüntülere sahne oldu.

Maarif Öğrencilerinden Türkiye’ye “Selam”

Maarif Okulları öğrencileri çektikleri videolarla Türkiye’deki öğrencilere selam gönderirken, hazırlanan videolar sosyal medya hesaplarından da yayınlandı. 23 Nisan dolayısıyla şiir ve resim yarışmaları düzenlendi. Öğrenciler, öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladıkları resimleri Uzaktan Eğitim sitemi üzerinden paylaştılar ve yazdıkları şiirleri okuyarak programa renk kattılar.

20 Ülkeden Maarif Öğrencileri TRT Ekranlarında

TRT’nin her yıl geleneksel hale getirdiği ve geçen yıl kırk birincisi düzenlenen “Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” bu yıl Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında “TRT ile 23 Nisan’da evler şenlik dolu” sloganıyla hazırlandı. Programa farklı coğrafyalardan 20 ülkedeki Maarif Okulları öğrencileri çektikleri videolarla katılım sağladılar.

Romanya’da Uluslararası Çocuk Bayramı ile Dil ve Kültür Festivali Düzenlendi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Bükreş Maarif Okullarında da; Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Vakıf çalışanları, Ticari Ataşelik ile Eğitim ve Din İşleri Ataşeliği mensupları, öğrenciler, öğretmenler, veliler ve tüm sivil toplum kuruluşları çalışanlarının uzaktan katılımı ile kutlandı.

Öğrencilerin zamanlarını evde geçirmek zorunda oldukları bu dönemde moral depolamaları için “Uluslararası Çocuk Bayramı”, “Dil ve Kültür Festivali” temasıyla program tertiplendi. Etkinliklerde öğrenciler, kendi dillerinde şarkılar söyleyerek, şiirler okuyarak ve çeşitli gösterilerle sahne alarak 23 Nisan’ı kutladılar.

Programda ayrıca resim yarışması yapılırken, Türkiye’den canlı bağlantı ile ses sanatçılarının katıldığı bir konser de düzenlendi.

Kuzey Makedonya Maarif Öğrencilerinden Konser

Bayram dolayısıyla Yunus Emre Enstitüsü tarafından Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ve Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın da iştirak ettiği online programda, Kuzey Makedonya Maarif Okulları Öğrencileri tarafından canlı konser verildi.

Esenler Belediyesi Programına 5 ülkeden Maarif Öğrencileri Katıldı

Afganistan, Kosova, Kazakistan ve Tunus Maarif Okulları öğrencileri, 23 Nisan Etkinlikleri kapsamında Esenler Belediyesi’ne ait Şehir Ekranı Youtube Kanalı’nın canlı yayın konuğu oldular. Programda öğrenciler 23 Nisan’a dair duygu ve düşüncelerini aktardılar. Ayrıca şarkı söyleyip, şiir okudular; yaptıkları gösterileri kaydedip öğretmenleri ile paylaştılar.

Tiflis'teki Maarif Okullarında 3 dilli kutlama

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te faaliyet gösteren Türkiye Maarif Vakfı Gürcistan Uluslararası Maarif Okulları da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için bir video hazırladı.

Videoda, okul idarecileri tüm çocukların bayramını kutladı. Görüntülerde, Türkçe, Gürcüce ve İngilizce şarkı ve şiirler seslendiren öğrencilerin, bugüne ilişkin yaptığı hazırlıklar yer aldı.

DİĞER HABERLER

Video Title