Maarif Tiran Üniversitesi’nde Dersler Uzaktan Eğitimle Devam Ediyor

18.03.2020

Türkiye Maarif Vakfının dünyanın dört bir yanındaki okullarında koronavirüsüne karşı aldığı tedbirler sürüyor. Bu kapsamda Arnavutluk’taki Maarif Tiran Üniversitesi’nde de öğrencilere uzaktan eğitim üzerinden derslerine devam ediyor.

Ülkede koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi üzerine okullar tatil edilince Rektörlüğün kararıyla kısa süre içerisinde öğrencilerin derslerinden geri kalmaması ve evlerinde eğitimini sürdürmeleri için uzaktan eğitim alt yapısı oluşturuldu.

Öğretmenler ister evlerinde isterse de üniversiteye gelerek kendileri için oluşturulan özel odalarda bilgisayar üzerinden öğrencilerin eğitimlerini sürdürmelerine vesile oluyor.

Üniversite yönetiminden yapılan açıklamada, Arnavutluk’ta 2 haftalığına eğitime ara verildiği ve verilere göre bu sürenin uzatılacağı ihtimali belirtilerek, “Araç kullanımı dahil olmak üzere kapalı alanlar kapatılmıştı. Bugün bu durumun biraz daha uzatılacağı anlaşıldı. Biz de üniversite olarak Bilgi Teknolojileri Birimimizin çalışmasıyla uzaktan eğitim alt yapısı hazırlandık. Öğretim üyelerimize başta iç eğitim verilerek öğrencilerimizi sosyal medya bağlantıları üzerinden bilgilendirdik. Eğitime e-Learning Online sistemi dediğimiz aktif canlı bütün öğrencileri ile iç içe bütün sorunları aynı anda cevaplayabilen ve hocalarıyla anında iletişim kurabilen bir sistem oluşturduk. Bugün ilk dersimizi verdik. Toplamda 10 sınıfa aynı anda dersleri verebiliyoruz. Bu sistemi de geliştiriyoruz. Uzaktan eğitimden öğrencilerimiz de çok memnun kaldı. Ayrıca öğrencilerimize psikolojik destek konusunda da birimlerimizi oluşturduk, onlarla bire bir de ilgileniyoruz.” denildi.

Öte yandan ülkedeki Vakfa bağlı tüm okullarda da dezenfekte çalışmaları başlatıldı.

Öğrencilerin ve çalışanların virüsten etkilenmemesi için sosyal medya ve ortak iletişim ağlarıya sık sık bilgilendirmeler yapılıyor.

DİĞER HABERLER

Video Title