Makedonya'daki Maarif Okullarında Yeni Öğretim Yılı Etkinliği

12.09.2017

Türkiye Maarif Vakfının (TMV) Makedonya'daki okullarında 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla program düzenlendi.

Kalkandelen şehrindeki okulda düzenlenen programa,  Türkiye Marif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Cihad Demirli, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Gürkan Gezer, TDP Genel Başkanı Beycan İlyas, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Fadıl Hoca, İBU Rektör Yardımcısı Şener Bilal, Kalkandelen Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Başkanı Adnan İsmaili, MRT Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erhan Hasip, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, vakıf yöneticileri, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Cihad Demirli yaptığı konuşmada, Makedonya’daki Maarif Vakfı Okulları’nın fiziki şartları hakkında bilgi vererek Ekim ayında Üsküp’te bünyelerinde yeni bir yuvanın faaliyete başlayacağını duyurdu.

Fiziksel koşulların ve kapasitenin eğitim ve öğretim için güzel bir alana sahip olduğumuzu belirtmek için anlattım diyen Demirli, “Fakat esas olan akademik yönümüz. Öğretmenlerimiz ve uygulayacağımız programlar. Bunlar bizim kalitemizi yansıtacak. Kulüp etkinlikleriyle diğer bilimsel ek etkinliklerle, sosyal sorumluluk projeleriyle size eğlenceli ve öğrenmeyi nitelikli halde sağlayacak bir okulla karşınızda olacağız” şeklinde konuştu.

Başta Makedonya için olmak üzere katma değer üreten ve kendi yetenek ile ilgilleri doğrultusunda kendine güvenen yetişmiş insanlar yetişrimek için burada olduklarının altını çizen Demirli, “Bu okullar Makedonya’nındır. Siz değerli öğrencilerimizin, velilerimizin ve öğretmenlerimizindir. Çok kısa sürede arzu ettiğimiz kapasiteye vardık. Bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz” dedi. Velilere, öğretmenlere ve öğrencilere seslenen Doç. Dr. Cihad Demirli, “Okul aile işbirliği son derece önemli. Okulla işbirliğini lütfen sıcak tutun. Biz size bu konuda yakınlık göstereceğiz. Öğretmenlerimiz sizler şu an seçkin bir grupsunuz. Aileler en kıymetli varlıklarını sizlere emanet ediyor. Sizlerle birlikte yol almaya karar verdiğimiz gün gösterdiğini hüner ve becerinizi bu çocuklar için harcayacağınıza inanıyoruz. Çocuklar bu okul sizin. Bu okulda verimli bir yıl geçirmenizi diliyorum” ifadelerini kullandı.

Eğitim yılı açılışında bir konuşma gerçekleştiren Makedonya Uluslararası Maarif Vakfı Okul Müdürü Zafer Çınar, “Dünyada birçok sorun var. Biz de dünyanın sorunlarını görebilecek bireyler yetiştirmek istiyoruz” dedi. Dünya’daki mevcut sorunlara değinen Çınar, “Vatanını, sevdiği insanları terk ederek mülteci olanların yaşadığı bir dünyadayız. Onların çektikleri sorunlar sadece onların sorunları mıdır? Hayır. Eşitsizlik, adaletsiz gelir dağılımı dünyanın her yerinde görülmektedir. Çocuğuna oyuncak alamayan baba ağlamaktadır. Bu onun sorunu mudur? Hayır. Dünyayı, çevreyi, yaşadığı yeri düşünen ve kendisi dışındaki insanları önemseyen, empati yapabilecek gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Eğitimin hiçbir zaman öğrenciye mahsus birşey olmadığını belirten Zafer Çınar, “Çocuklarımızın birer makine olmadığının farkındayız. İnsanı diğer canlılardan ayıran özellikleri, vicdanı, psikolojiyi ayırt ediyoruz. İnsanın bu noktada en iyi “örnek olarak” yetişebileceğine inanıyoruz” dedi. Öğrencilere çeşitli öğretim metodları sunacaklarını ama bundan daha çok örnek olmaya çalışacaklarını ifade eden Çınar, 2. Dünya Savaşı’nı çıkaran ülkelerde çok gelişmiş eğitim sistemleri olduğunu fakat bunun savaşa engel olmadığını belirterek, “Bu noktada eğitimin öğretimden daha farklı bir şey olduğunu görüyoruz. Çocuklarımızı hem eğiteceğiz hem de metodlarla öğrenim sağlayacağız. Bu noktada aileyle sıkı bir işbirliği içine girmeyi düşünüyoruz. Bizlere destek verdiğinizi biliyoruz ve bunun karşılığını eğitim kalitesiyle vereceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından "Yeni Hayat" adlı halk oyunları ekibi de sahne aldı. Program sonunda T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan’ın yaptığı dua ile okul kurdelesi kesildi.

Program verilen kokteyl ile sona erdi. 

 

DİĞER HABERLER

Video Title