Nijerli Bakandan Türkiye Maarif Vakfına ziyaret

22.11.2018

Nijer Ortaöğretim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro ve Nijer’in Ankara Büyükelçisi Ekselansları Salou Adama Gazibo beraberlerindeki bir heyet ile Türkiye Maarif Vakfını ziyaret ettiler.

Türkiye Maarif Vakfının davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Nijer Ortaöğretim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro ile beraberindeki heyet, Ankara, Konya ve İstanbul’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler. Türkiye Maarif Vakfını ziyaret eden Nijer’in Ankara Büyükelçisi Ekselansları Salou Adama Gazibo, Ortaöğretim Bakanı Samro ve beraberlerindeki heyet, Vakfın genel merkezinde Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün tarafından ağırlandılar. Başkan Prof. Dr. Akgün, heyete Türkiye Maarif Vakfı faaliyetleri ve hedeflerinin yanı sıra kurumun uluslararası çalışmaları ve işleyişi hakkında bilgi verdi. Nijer’in, Türkiye Maarif Vakfının faaliyete başladığı ilk ülkelerden birisi olduğunu hatırlatan Akgün, Vakfın Nijer’deki faaliyetleri hakkında şöyle konuştu:

"2 Ocak 2017 tarihinde FETÖ’ den devralınan 6 okulumuz “Nijer-Türk Dostluk Okulları” adı altında başkent Niamey bölgesinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca TİKA tarafından yaptırılarak Vakfımıza devredilen okul kampüsümüz de Maarif okullarına katılmıştır. Nijer’de okul öncesinden liseye kadar tüm seviyelerde eğitim veren toplam 10 okulda yaklaşık bin 200 öğrencimiz öğrenim görmektedir. Okul binaları dışında ayrıca kız ve erkek olmak üzere iki yurt binasında 193 öğrencimize hizmet vermekteyiz. Maarif okullarının Nijer eğitim hayatına anlamlı bir katkı sunabilmesi için öğretim faaliyetlerimizin yanı sıra, çeşitli kültürel ve sosyal aktiviteler de düzenlemekteyiz."

Akgün, ayrıca heyete Türkiye Maarif Vakfı’nın Nijer’de önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Nijer Ortaöğretim Bakanı Mohamed Sanoussi Elhadji Samro da ziyaret programı boyunca çok sıcak karşılandıklarını belirterek, “Bugün bir kez daha Türkiye ile kardeş olduğumuzu gördük ve kendimizi burada hiç yabancı gibi hissetmedik. Bizler de Türkiye ile daha iyi ilişkiler kurmak amacındayız. Türkiye Maarif Vakfı aracılığıyla Nijer’deki eğitim sistemine yeni bir soluk geldi. Nijer’deki devlet okullarında altyapı eksiklikleri var özellikle okul laboratuvarlarının geliştirilmesi ve ders kitaplarının temininde yaşadığımız sıkıntıların giderilmesi gerekmektedir. Bu minvalde Türkiye Maarif Vakfını örnek almak istiyoruz. Türkiye’nin de desteği ile eğitim alt yapımızı ve sistemimizi geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye Maarif Vakfı’nın desteği ile Nijer’de eğitimde kaliteyi artırmayı hedeflediklerini ifade eden Samro, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin Nijer’de gerçekleştirdiği çalışmalar, esasen sadece eğitimle sınırlı değil, altyapı ve sağlık konularında da Türkiye’nin büyük katkıları söz konusu. Ancak, Türkiye Maarif Vakfı ile eğitim alanında kurduğumuz işbirliğinin hepsinin ötesinde bir anlamı var. Çünkü Nijer’in ve genelde Afrika’nın zengin doğal kaynakları mevcut. İnsan kaynağı açısından da çok genç bir nüfusa sahibiz. Bu doğal kaynaklardan iyi faydalanabilmek için bu genç nüfusu iyi eğitmemiz gerekiyor. O yüzden kaliteli eğitim bizim açımızdan çok önemli ve Türkiye Maarif Vakfı ile kurduğumuz işbirliğini çok önemsiyoruz.”

Bakan Samro, İstanbul’daki ziyaretlerinin ardından 23 Kasım Cuma Günü Türkiye Maarif Vakfı bünyesinde aylık yapılan Maarif Söyleyişleri kapsamında genel merkez konferans salonunda Vakıf çalışanlarının katılımı ile Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün moderatörlüğünde düzenlenecek “Nijer Devletinin Eğitimdeki Öncelikleri ve Türkiye-Nijer ilişikleri” konulu konferansa konuşmacı olarak katılacak.

DİĞER HABERLER

Video Title