Senegal’de Uluslararası El Sanatları Fuarı

10.03.2020

Batı Afrika ülkelerinden Senegal’de Türkiye’nin onur konuğu olduğu Uluslararası El Sanatları Fuarı düzenlendi.

Başkent Dakar’a 40 kilometre mesafedeki Diamniadio Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Macky Sall yaptı. Sall yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede olduğunu belirterek, Türkiye’nin fuarın onur konuğu olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile arasında özel bir dostluk ve kardeşlik bağı olduğunu ifade eden Sall, bunun iki ülke ilişkilerine de olumlu yansıdığını kaydetti.

Sall, Türkiye standını ziyaretinde ebru çalışmalarını yakından inceledi. Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Maarif Vakfı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının da stant açtığı fuara Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen sanatçı Nesrin Duran katıldı. Duran yaptığı açıklamada tel kırma, tel sarma ve nakış sanatlarıyla uğraştığını, geleneksel Türk el sanatlarını dünyanın birçok yerinde tanıtmak istediğini söyledi.

Maarif Dakar Öğrencilerinin El Sanatları Da Sergilendi

Türkiye Maarif Vakfı Senegal Direktörlüğü yetkilileri, Maarif okullarındaki öğrencilerin ortaya koyduğu el sanatları eserleriyle fuara katıldıklarını ifade etti.

Maarif’in Senegal’in 3 şehrinde 4 kampüste eğitim verdiğini, 711 öğrencisi olduğunu kaydeden yetkililer, bu sayıya 3 yılda ulaşıldığını dile getirdi ve bu rakamın memnuniyet verici olduğunu ancak Senegal’in 14 bölgesinin tümünde okul açmayı hedeflediklerini vurguladı.

Fuarın onur konuğu olan Türkiye’nin standında ebru, tezhip, hat, geleneksel kumaş, tel kırma, tel sarma ve nakış çalışmaları sergilendi.

DİĞER HABERLER

Video Title