Somalili öğretmen Serwanga Hussein Öğrencilerine Uzaktan Eğitimle Kavuşuyor

03.06.2020

COVID-19 salgını nedeniyle eğitimin aksadığı ülkelerden Somali'de matematik öğretmeni Serwanga Hussein, her hafta 8 sınıfa uzaktan eğitimle ders veriyor ve 180 öğrencisiyle sanal ortamda buluşuyor.

Somali’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitime ara verilir verilmez, Türkiye Maarif Vakfına bağlı Somali Banadır Kız Lisesi'nde matematik öğretmeni olarak görev yapan Serwanga Hussein, her hafta 8 sınıfa uzaktan eğitimle ders veriyor ve 180 öğrencisiyle sanal ortamda buluşuyor.

COVID-19 salgınının eğitimi aksattığı ve okulların kapatıldığı ülkelerden biri olan Somali'de, Türkiye Maarif Vakfına bağlı okullar uzaktan eğitimle devam ediyor.

Bu okullarda eğitim gören 1000 öğrenciye haftada 42 saat uzaktan eğitim imkânı sağlanıyor ve öğrenciler, eğitimlerini online programlar üzerinden tamamlıyor.

Öğrencilerle WhatsApp grupları ile iletişim kurulurken, haftalık ders programına göre oturumlara canlı katılıp, anlamadıkları yerleri doğrudan öğretmenlere soruyorlar.

Akıllı telefonlar üzerinden eğitim devam ederken, dersi kaçıranlar için de ders kayıtları paylaşılıyor.

"Uzaktan öğretimden zevk aldım"

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Maarif Vakfına bağlı 3 kampüste yer alan ve mevcut 7 okuldan biri olan Türkiye Maarif Vakfı Somali Banadır Kız Lisesinde matematik öğretmeni olan ve aynı zamanda Türkiye'deki Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) öğretmenliği yapan Hussein, Türkiye Maarif Vakfının Somali'de uzaktan eğitime geçtiği 28 Mart'tan bu yana her hafta öğrencileriyle uzaktan eğitimle ders işliyor.

Matematiği eğlenceli hale getirmeye çalışan Hussein, ders sırasında dans edip şarkılar söylüyor.Her hafta 8 sınıfa uzaktan eğitim ile matematik öğreten Hussein, 180 öğrencisiyle sanal ortamda buluşuyor.

Hussein, yaptığı açıklamada, Somali'de zannedilenin aksine güçlü bir internet altyapısının mevcut olduğunu söyledi. Online eğitim ile “araba kullanacak öğrenci için park yeri gerekmediğini” belirten Hussein, “Uzaktan eğitim, hem öğretmene hem de öğrencilere yeni beceriler kazandırdı. Benim için de çok sayıda öğrenciyi idare etmeyi kolaylaştırdı.” dedi.

Hussein, ayrıca online eğitimden kaynaklı olarak daha fazla dikkat gerektiren durumlarda yüz yüze etkileşime giremediğini belirtti. İnternetin erişimine sahip olamayan bazı öğrencilere ulaşmakta problem yaşadığını ifade eden Hussein, “Bu durumlar haricinde uzaktan öğretimden zevk aldım.” ifadesini kullandı.

Yaz Tatilinde Uzaktan Eğitim Devam Edecek

Ülke Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Maarif Okullarının Somali'deki gözde okullar arasında yer aldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"COVID-19 süreciyle eğitimi aksatmamak için Maarif merkezimizin yardımıyla uzaktan eğitimi mart sonunda başlattık ve müfredatımızı eksiksiz tamamladık. Uzaktan eğitimde başarılı çalışmalar ortaya koyduk. Eğitimde hiçbir aksamaya yer vermedik. Yaz tatiline girince de öğrencilerimize dil eğitiminin yanı sıra birçok derste de uzaktan eğitim desteği vermeye devam edeceğiz."

DİĞER HABERLER

Video Title