Türkiye Bursları Zanzibar Maarif Okulunda Seminer Verdi

18.04.2018

 

Türkiye Maarif Vakfının Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Zanzibar Adasında bulunan 15 Temmuz Şehitler Külliyesi Hacı Ayşe Var Kolejinde Türkiye Bursları yetkilileri burslarla ilgili seminer verdi. 

Türkiye’nin 1992’de “Büyük Öğrenci Projesi” olarak başlattığı, 2012’den itibaren de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinesinde “Türkiye Bursları” olarak devam eden proje kapsamında mülakatlar için Zanzibar’a gelen YTB Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanı Murat Kazancı, Türkiye Maarif Vakfı okulunda öğrencileri burslar hakkında bilgilendirdi. Halihazırda 160 ülkeden 16 bin yabancı öğrencinin 55 şehirde 105 üniversitede burslu olarak akademik eğitim aldığını söyleyen Kazancı, burslar dışında kendi imkanıyla Türkiye’de okuyan öğrencilerle bu sayının 100 bini aştığını ifade etti.  

Yalnızca yabancı ülke vatandaşlarının yararlanabildiği Türkiye Bursları’na her yıl belirli dönemde internet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Sisteme gerekli belgeleri giren ve ilk değerlendirme aşamasını geçen öğrenciler, dünyada yaklaşık 100 noktada mülakatlara davet ediliyor. Akademisyenler ve YTB uzman personeli tarafından yapılan mülakatlarda başarılı olan adaylar, burs almaya hak kazanıyor. Türkiye’ye gelen adaylar, ilk yıl aldıkları dil kursuyla Türkçe öğrendikten sonra yaptıkları tercihler doğrultusunda üniversitelere yerleştiriliyor. Lisans, yüksek lisans, doktora ve bilimsel araştırma yapanlara verilen Türkiye Bursları’na, öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçları ile aylık cep harçlıkları da dahil ediliyor. Ayrıca burs alanların Türkiye’de kaldıkları süre boyunca sağlık sigortası primleri ödeniyor. Öğrencilerin Türkiye’ye ilk geliş biletleri ile mezun olduktan sonra ülkelerine dönüş biletleri de YTB tarafından karşılanıyor.

DİĞER HABERLER

Video Title