Türkiye Maarif Vakfı Filistin'de okul açmak üzere temaslarda bulundu

Türkiye Maarif Vakfı Filistin'de okul açmak üzere temaslarda bulundu

Türkiye Maarif Vakfı, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramalllah kentinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim kurumları açmak için harekete geçti

Filistin Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Maarif Vakfı arasında eğitim ve öğretim iş birliği mutabakatı imzalandı. İki ülke arasındaki eğitim ve öğretim iş birliğinin geliştirilmesi amaçlanan mutabakat, Filistin Eğitim Bakanı Dr. Sabri Saydam ile Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz tarafından imzalandı. Ramallah'taki bakanlık binasında düzenlenen imza töreninde Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu Konsolos Muavini Ece Bağcıbaşı Çakır, Türkiye Maarif Vakfı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Koordinatörü Ramazan Turgut ile Filistin Eğitim Bakanlığı yetkilileri hazır bulundu.

Mutabakat gereğince Türkiye Maarif Vakfı'nın kısa süre içinde Filistin'deki teknik, hukuki ve sosyal altyapı çalışmalarını tamamlamasının ardından ilk olarak anaokulu ile eğitime başlamasının hedeflendiği belirtildi. Filistinli Bakan Saydam, imza töreni öncesi yaptığı açıklamada, eğitim ve öğretim dahil olmak üzere Türkiye ile Filistin arasındaki köklü iş birliğine vurgu yaptı.

"Türkiye ile her türlü iş birliğine hazırız"

Türkiye Maarif Vakfı ile imzalanan iş birliği mutabakatı sayesinde Filistin ve Türkiye arasındaki eğitim alanındaki iş birliğinin daha da artacağına inandığını belirten Saydam, "Türkiye geçmişten günümüze birçok alanda Filistin'e destek oluyor. Maarif Vakfı ile imzalayacağımız bu mutabakat sayesinde eğitim alanındaki ilişkilerimiz yeni bir boyuta ulaşacak" dedi. İsrail işgalinin Filistin üzerindeki baskıyı her geçen gün artırdığının ve Türkiye'nin bu zorlu süreçte Filistin'in hep yanında olduğunun altını çizen Saydam, "Türkiye ile yaptığımız her türlü iş birliğinden memnuniyet duyuyoruz ve her türlü iş birliğine hazırız." diye konuştu.

Filistin'de ilk Maarif okulu

Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz, Filistin Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Maarif Vakfı arasında imzalanan iş birliği mutabakatının Türkiye için çok önemli ve anlamlı olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Türkiye Maarif Vakfı olarak burada açmayı hedeflediğimiz okul Türk ve Filistin devleti ile milletinin ortak geleceğini temsil eden kaliteli bir eğitim yuvası olacaktır."

Filistin'de anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde eğitim verecek okulların açılmasını hedeflediklerini, bu okulların Filistin ile Türkiye arasındaki iş birliğini daha ileriye taşıyacağını ifade eden Yavuz, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle: 'Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızdır’. Biz kendi çocuklarımıza nasıl bir eğitim veriyorsak sizin çocuklarınıza da aynı eğitim imkanlarını vereceğiz" diye konuştu.

Türkiye'den gelen heyet imza törenin ardından bakanlıktan ayrılarak Türkiye Maarif Vakfı'nın açmayı planladığı okul için Filistin yönetiminin tahsis etmeyi önerdiği binada incelemelerde bulundu.

Video Title