Türkiye Maarif Vakfından Etiyopya’nın COVID-19 Mücadelesine Destek

26.05.2020

Türkiye Maarif Vakfının Etiyopya’daki kampüsü, yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele kapsamında yerel hükümetin hizmetine verildi.

Ülkenin doğusundaki Harar şehrinde bulunan Türkiye Maarif Vakfı kampüsü içinde yer alan yurt, yemekhane ve sağlık tesisi binaları, koronavirüs karantinaları ve tedavilerinde kullanılmak üzere salgın süresince Harar yönetimine devredildi.

Eyalette görülebilecek herhangi bir COVID-19 salgınında merkez halini alacak kampüsle, bölgedeki sağlık hizmetlerindeki açık kapatılmaya çalışılacak.

Türkiye Maarif Vakfı Ülke Temsilciliğinden yapılan açıklamada, eğitim öğretimin aksatılmaması için derslerin uzaktan eğitimle verilmeye devam edildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dünya genelinde hızla yayılan salgına karışı biz de bulunduğumuz ülkeye destek olmak anlamında çalışmalara başladık. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz evlerinde uzaktan eğitim üzerinden ders işledikleri için, kampüsümüzde bulunan ve salgın sürecinde kullanılmayan binalarımızı, karantina ve tedavi merkezine dönüştürülmek üzere Sağlık Bakanlığına geçici olarak verdik. İhtiyaç olduğu anda okulumuz da salgınla mücadele kapsamında kullanılabilecek. Salgından sonra yapılacak detaylı dezenfekte çalışmasının ardından kampüsümüzü tekrar kullanabileceğiz.” denildi.

Virüsle mücadele kapsamında sıkı önlemler alan Etiyopya’da şimdiye kadar 655 vaka görüldü, 5 kişi hayatını kaybetti.

DİĞER HABERLER

Video Title