Türkiye ve KKTC'nin Üniversiteleri Pakistan'da Tanıtıldı

19.02.2020

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) üniversiteleri, Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Direktörlüğünün düzenlediği fuarla tanıtıldı.

Pakistan'ın İslamabad, Lahor ve Karaçi kentlerinde düzenlenen Türk Eğitim Fuarı'nın İslamabad ayağı için tören yapıldı.

Türkiye Maarif Vakfı yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 350 bin yabancı öğrenci hedefi doğrultusunda Türk üniversitelerini Pakistan’da tanıttıklarını belirterek "Daha önce Tunus, Arnavutluk, Mali, Irak ve Sudan'da yaptığımız fuarlara 15 binin üzerinde öğrenci katılmıştı. Türk üniversiteleri kayıt koşulları, yurt imkanları ve diğer avantajlarıyla ilgi görüyor. Fuarlarımıza Avusturya, Almanya, Kazakistan ve Afganistan'da devam edeceğiz." diye konuştu.

Pakistan'ın üç şehrinde 10 gün sürecek fuara 10 binin üzerinde ziyaretçi beklediklerini söyleyen yetkililer, "Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız fuarlarda 600'ün üzerinde öğrencinin Türkiye'yi tercih etmesini sağladık. Bunun yanında Maarif Okullarında okuyanların da Türk üniversitelerini seçmelerini sağlıyoruz. Örneğin Mali'de yaptığımız fuar o ülkede bu alanda yapılan ilk fuardı. Malili öğrenciler hep Batı ülkelerini tercih ederken Türkiye bu yıl birinci tercihleri oldu" ifadelerini kullandı.

Yetkililer, halen Türkiye'de 172 bin yabancı öğrenci okuduğunu vurgulayarak "Fuarlarımızla bu sayının artmasını ümit ediyoruz. Gelen öğrencilere Türkiye'ye alışmaları için her türlü yardımı kurduğumuz kamplar ve rehberlik servislerimizle vereceğiz" dedi.

Türkiye ve KKTC'den özel ve devlet üniversitelerinin stantlar kurarak tanıtım yaptığı fuar Şubat sonuna kadar Lahor, İslamabad ve Karaçi'de Pakistanlılarla buluşmaya devam edecek.

DİĞER HABERLER

Video Title