Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Ertaş: Türkiye Maarif Vakfı Bükreş'te okul açacak

13.09.2018

Türkiye'nin Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya'da dün düzenlenen Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Türkiye-Romanya ilişkilerini gazetecilere değerlendirdi.

Romanya'nın 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Türkiye ile dayanışma sergileyen ilk AB ülkelerinden biri olduğuna dikkati çeken Ertaş, son 2 yılda FETÖ ile mücadelede bazı somut kazanımlar elde edildiğini, bu çerçevede, FETÖ'nün sahip olduğu üniversitenin kapatıldığını ve soydaşların yoğun olduğu bir beldede yurt olarak işletilen kurumun faaliyetlerine son verildiğini vurguladı.

Ertaş, Türkiye Maarif Vakfı'nın Bükreş'teki yürüteceği çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

FETÖ ile mücadelede Romanya'daki Türk toplumunun Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında çok güçlü bir duruş sergilediğinin altını çizen Ertaş, "Örneğin yaklaşık 200 Türk aile çocuklarını bu FETÖ okullarından alıp başka okullara, Rumen okullarına verdi. Kısmetse yakında Türkiye Maarif Vakfı da burada ilkokuldan liseye kadar eğitim sürecini kapsayacak bir okul açacak. Binamızı aldık, çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu anlamda toplumumuz içinde büyük bir dayanışma var. Soydaşlarımız da bu dayanışmaya dahildir." ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER

Video Title