Venezuela’da FETÖ okulları Türkiye Maarif Vakfına devredildi

30.11.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Latin Amerika’ya yapacağı resmi ziyaret öncesinde, Venezuela’da bulunan FETÖ/PDY iltisaklı okullar, Türkiye Maarif Vakfına teslim edildi.

Venezuela Eğitim Bakanlığı ile imzalanan anlaşmaya göre, Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bulunan FETÖ/PDY iltisaklı iki okul, Türkiye Maarif Vakfı bünyesine katıldı.

Okulların devredilmesini içeren anlaşma, Venezuela Eğitim Bakanı Aristóbulo Iztúriz Almeida, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve Maarif Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Nedim Kaya’nın katılımıyla imzalandı.

Bu okullar, Türkiye Maarif Vakfı tarafından gönderilen uzman idareci ve öğretmenler ile eğitim faaliyetlerine devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Caracas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Venezuela ile Türkiye ilişkilerinde tarihi bir aşama yaşandığını ifade etti.

İki dost ve kardeş ülkenin konuyu suhuletle ele aldığını ve Venezuela’da mevcut iki FETÖ/PDY iltisaklı okulun, Türkiye Maarif Vakfına devredildiğini belirten Büyükelçi Mütevellioğlu şöyle konuştu:

“Bu anlaşmayı, iki ülkenin büyük bir başarısı olarak görüyorum. Türkiye Maarif Vakfı, doğru ve kaliteli eğitim konusunda hem Venezuela’da hem de Latin Amerika’daki bölge ülkelere örnek teşkil edecektir.”

İki ülke arasında yürütülecek projelere dikkat çeken Mütevellioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Planlanan projeler; eğitim ile sosyal ve kültürel alanları kapsamaktadır. Venezuela’da az sayıda insan Türkçe bilmektedir. Türkiye’de de İspanyolca ile birlikte, Venezuela ve Latin Amerika kültürü çok bilinmemektedir. Türkiye Maarif Vakfı, iki ülkenin birbirini tanıması hususunda katkı sağlayacaktır. Bu sebeple, Maarif Okullarının amacı; dil bilen, iki ülkeyi tanıyan, dünya çapında modern ve gelişmiş eğitim alan gençleri yetiştirmektir. Maarif Okullarından mezun olan öğrenciler, iki ülkeyi birbirine yakınlaştıran toplumsal kesimleri oluşturacak ve iki ülke arasında köprü vazifesi göreceklerdir.  Bu konuda emeği geçen tüm kurumlarımıza, özellikle Dışişleri Bakanlığımız ve Türkiye Maarif Vakfına teşekkür ediyorum.”

Maarif Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Kaya ise, Venezuela’da FETÖ’den alınan okullarla birlikte Türkiye Maarif Vakfı olarak eğitim verdikleri okul sayısının 32’ye yükseldiğini ifade etti.

Türkiye Maarif Vakfının, kültür ve medeniyet etkileşimini “ortak iyi” ye ulaştıracak bir yol olarak uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısı olduğuna vurgu yapan Kaya, “50 ülkede temsilcisi bulunan Türkiye Maarif Vakfı, 92 ülkede eğitim faaliyetleri için resmi temas sağlamakta ve Venezuela’daki okul ile birlikte 32 ülkede anaokulundan üniversiteye kadar farklı kademelerde 178 okulda eğitim öğretim faaliyetleri sürdürmektedir. Maarif Okullarında 16 bini aşkın öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. 30 ülke ile eğitim alanında protokoller imzalanmış olup süreçleri devam etmektedir. Ayrıca Türkiye Maarif Vakfına bağlı 15 adet yurt bulunmaktadır.” dedi.

Maarif Okullarının, eğitim kalitesini, Venezuela’da da sürdüreceklerini ifade eden Kaya, “Venezuela’daki okullarımızda da diğer ülkelerde olduğu gibi eğitimde kalite ilkesi doğrultusunda hareket edilecektir. Bu okullarımız kısa süre içerisinde gerçekleştireceğimiz yeni alt yapı çalışmaları ve okullarımızda görev alacak personelimiz ve yürüteceğimiz çalışmalar ile eğitim öğretime en iyi şekilde devam edecektir. Okulların devri hususunda destek olan Venezuela hükümetine Türkiye Maarif Vakfı adına teşekkür ederim.”

DİĞER HABERLER

Video Title